درباره کمپین ملی شهری

سومین کنفرانس سازمان ملل متحد با موضوع مسکن و توسعه شهری پایدار (هبیتات ۳)، که در سال 2016 میلادی برگزار خواهد شد، به شهرسازی پایدار و آینده شهرها می­پردازد. این کنفرانس فرصتی مناسب برای ارزیابی وضعیت شهرهای جهان و به تصویر کشیدن آینده آن­ها پس از گذشت ۴۰ سال از برگزاری اولین کنفرانس اسکان بشر در ونکوور خواهد بود.

در مسیر حرکت به سوی هبیتات ۳، کمپین جهانی شهری با هماهنگی هبیتات ابزاری برای گردهم آوردن شرکاء و اعضاء به منظور شناخت مسائل شهری، پیشنهاد راه­حل­ها و ایجاد تعهد نسبت به اهداف مشترک است. این کمپین با استفاده از شعار “I’m a City Changer”  و شعارهایی که کشورها با راه­اندازی کمپین ملی شهری خود در نظر می­گیرند بستر اولیه را برای هم­فکری بیشتر در مورد مسائل مختلف شهری فراهم می­آورد. از این­رو، دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران به همراه کمیته ملی اسکان بشر، کمپین ملی شهری ایران را با شعار من، شهرم را می­سازمراه­اندازی کرده است. این کمپین به دنبال یافتن راه­حل برای مسائل شهری کشور بوده تا با همکاری جامعة مدنی و کارشناسی در ایران دستور کار جدید شهریخود را به کنفرانس هبیتات ۳ ارائه کند. کمپین ملی شهری ایران دارای شش حوزه فعالیتی زیر است:

۱ – انسجام اجتماعی و شهرهای زیست پذیر برای تمام اقشار مردم

۲ – چارچوب قانونی شهری

۳ – توسعه فضایی

۴ – اقتصاد شهری

۵ – اکولوژی و محیط زیست شهری

۶ – مسکن و خدمات اولیه شهری

 راه­اندازی کمپین ملی شهری ایران این فرصت فراهم شده است تا بتوان نظرات کارشناسی خارج از نظام دولتی و افکار عمومی را هم جلب و در تکمیل گزارش ملی جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال به کنفرانس هبیتات 3 در سال 2016 میلادی استفاده کرد. این گزارش شهر دلخواه ایرانیان را در این کنفرانس معرفی خواهد کرد. از اینرو نهادهای ذیربط می­توانند با توجه به نتایج کمپین ملی شهری، با راه­کارهای جدیدی در حل مسائل شهری در ایران آشنا شوند.

وب­سایت هبیتات ایران به آدرس www.unhabitat.org.ir بستر مناسبی برای دریافت نظرات، تجربیات، پیشنهادات و اطلاعات شهروندان، سازمان­های مردم نهاد، سازمان­های دولتی، دانشگاهیان و سایر اقشار مردمی از مسائل شهرهایشان و نیز ارائه راهکار و ایده برای بهبود هرچه بیشتر آن­ها فراهم کرده است.

علاقمندان به آینده شهری بهتر می توانند ایده­های خود را درقالب متن، تصویر سازی، عکس و فیلم به کمپین ملی شهری ایران ارسال نمایند. کمپین ملی شهری ایران از ایده­های برتر تقدیر کرده و آن­ها را به کنفرانس جهانی هبیتات در اکتبر سال 2016 میلادی ارسال خواهد کرد.

نظرات

  1. با سلام
    پایان نامه دکترای من در دانشگاه برلین در زمینه معماری اقلیمی در مورد شهر جدید هشتگرد می باشد. این رساله به تحلیل معماری بومی ایران در منطقه گرم و خشک پرداخته و شامل راهکارهای بهبود مصرف انرژی در زمینه شهرسازی و طراحی می باشد.
    این رساله در چهارچوب پروژه مشترک پنج ساله بین وزارت راه، مسکن و شهرسازی و وزارت تحقیقات آلمان صورت گرفته است.
    یافته های این پایان نامه دکترا که بالاترین نمره را دریافت کرده، می تواند کمک کننده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *