پایان “گفتگوی شهری” با برگزاری نشست انسجام اجتماعی و برابری: شهر دلخواه من پذیرای قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف

14 مرداد 1395-نهمین و دهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی شهری کمپین ملی شهری ایران با موضوع “انسجام اجتماعی و برابری” در سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد. در این دو نشست که با حضور همه کارگروه­های کمپین برگزار شد، موضوعاتی از جمله حفظ فرهنگ و میراث شهری، شهرهای فراگیر، شهرهای حامی مهاجران و پناهندگان و احصای حقوق شهروندی در نظرات مردمی مورد توجه قرار گرفت.

_DSC0231

اعضای کارگروه انسجام اجتماعی و برابری خانم­ مهرناز عطاران و آقایان امیر طهرانی و ایمان واقفی در نشست نهم، ابتدا به ارائه تصویری از شهر دلخواه ایرانیان بر اساس نظرات مردمی دریافت شده پرداختند(فایل ارائه). از جمله مقولات مطرح شده در نظرات دریافتی می‌توان به دربرگیری همه جنسیت‌ها، گروه‌های سنی، قومیت‌ها و آسیب‌مندان، ایجاد دسترسی‌های مناسب و برابر، ایمنی، امنیت روانی، میراث دینی و باستانی، هویت تاریخی و مشارکت شهروندی اشاره کرد.

_DSC0272

اعضای کارگروه انسجام اجتماعی و فراگیری-از راست: مهرناز عطاران، ایمان واقفی، امیر حاجی طهرانی

در ادامه طی نشست نهم و دهم، سایر کارگروه­ها به بحث و تبادل نظر پیرامون چالش­‌های موجود برای رسیدن به “شهر دلخواه از منظر اسنجام اجتماعی و برابری” پرداخته و راهکارهای خود را به عنوان پیشران­های تغییر و حرکت بسوی شهر دلخواه  ارائه کردند. پیشران‌هایی که اشاره به چگونگی طراحی فضاهای عمومی برای حضور همه اقشار به خصوص زنان و آسیب‌مندان، چگونگی پذیرش مهاجران و پناهندگان در شهر، چگونگی استفاده از فناوری برای برقراری امنیت و ایجاد کنشگری اجتماعی، چگونگی طراحی فضاهای شهری با توجه به فرهنگ و سنن شهرها، و البته اقدامات لازم برای پیشگیری از کالایی شدن شهر، داشتند.

_DSC0256

این آخرین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی شهری بود که در نهایت به تدوین گزارش “شهر دلخواه ایرانیان” خواهد انجامید. از این پس کمپین ملی شهری ایران وارد فاز نهایی خود یعنی اجماع بر روی این گزارش می‌شود. برای آگاهی از سایر نشست‌های گفتگوی شهری می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *