شهر دلخواه من، شهری برای مادران و کودکان

“یکی از روزهای من و کودکم”

ارسالی از: افرا فاضل سرجویی-تهران

کوتاه‌ترین مسیر از خانه تا مغازه بقالی محلتان را در نظر بگیرید. شما یک مادر همراه یک نوزاد یا کودک، سوار بر کالسکه هستید. یا فردی معلول که دلش نمی‌خواهد به صورت یک بیمار در خانه محبوس باشد.
اکثر مسیرها، پیاده روها، جدول کشی‌های کنار خیابان و پل‌های روی جوب‌ها برای شما مسیری صعب‌العبور را می سازند. که شما را مجبور می‌کنند در نهایت از توی خیابان حرکت کنی، که در شهر پر ترافیکی همچون شهر زیبای من، بسیار خطرناک است.
در سرزمین من با وجود اینکه برای تغذیه کودکان با شیر مادر تبلیغ می‌شود و ملاحظات مذهبی هم وجود دارد، در مکان‌های عمومی هیچ جایی برای مادران وجود ندارد تا لحظه‌ای در آرامش به تغذیه کودک خود بپردازند.
در شهر من جا انداختن فرهنگ استفاده از خدمات عمومی به نظر مشکل می رسد.
در تهران ما مکان‌های تاریخی و خانه های قدیمی مورد لطف مردم نیستند و هر کس بتواند خانه‌ی چندین ساله‌اش را با یک آپارتمان امروزی تعویض می کند.

پیشنهاد: گذاشتن قانونی که هر جا پله ای هست،سطح شیبداری هم باشد. اگر مکانی مرتفع هست، آسانسور معلولین و کالسکه‌دارها هم باشد.
در مکان‌هایی مثل ترمینال‌ها، ایستگاه‌های مترو، فروشگاه‌ها و مراکز خرید، سینماها،بیمارستان‌ها و … اتاق‌هایی یا اگر امکان ندارند، اتاقک‌های پیش‌ساخته جهت شیردهی و تعویض و امور اطفال وجود داشته باشد.
تجربه ثابت کرده است که هر وسیله یا عادت جدیدی که در شهر من به صورت انبوه وارد شده، سریعاً جا می افتد و مردم در هر سطح اجتماعی، به آن عادت کرده و قوانین آن را رعایت می کنند. وقتی یک خدمت فقط در نقاطی از شهر ارائه می شود، مردم سریعاً برداشتی مبنی بر اختلاف طبقاتی به خود می‌گیرند و نه تنها درست از آن استفاده نمی کنند، در مواردی به آن آسیب هم می زنند.
به مردم کمک شود تا خانه هایی را که قابلیت مقاوم سازی دارند و از لحاظ معماری شکیل و دارای ارزش معماری و هویت این شهر هستند را تخریب نکنند. با کم کردن فضای حیاط آنها، کوچه‌ها را پهن کنند و به فضای ایمن شهری نزدیک کنند. کودکان ما هنگامی با اعتماد به نفس و وطن‌دوست خواهند بود، که اصل و ریشه خود را بشناسند و بتوانند به آن تکیه کنند.
شهر من زیباست.شهری با زیبایی‌های چهار فصلش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *