شهر دلخواه من شهری با خیابان های کامل

ایده‌پرداز: الناز ناصری-تهران

بیشتر خیابان‌های شهر تهران طوری طراحی شده‌اند که بیشتر در خدمت اتومبیل‌ها می‌باشند تا نیازهای انسان. به بیان دیگر اکثر این خیابان‌ها، خیابان‌هایی اتومبیل محور و ناکامل‌اند. زیرا نه تنها انسان و نیازهایش، محور طراحی این خیابان‌ها نمی‌باشد، بلکه افرادی که به هر نحو به اتومبیل شخصی دسترسی ندارند از جمله گروه‌هایی هستند که در نظام طراحی خیابان‌ها به نیازهایشان توجه نشده است.

پیشنهاد: ایده “خیابان کامل- Complete Street” یکی از راهبردهایی می‌باشد که می‌تواند در محلات شهر تهران امنیت، آسایش، دسترسی آسان برای هر فرد با توجه به سن و توانایی او را فراهم آورد. همچنین اتومبیل‌سواران، افراد پیاده، دوچرخه‌سواران و رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌توانند به طور همزمان در “خیابان کامل” رفت‌و‌آمد کنند. در واقع “خیابان کامل”، خیابانی برای همه می‌باشد. اجرای طرح “خیابان کامل” می‌تواند کاهش تلفات ناشی از سوانح رانندگی، ارتقای امنیت افراد پیاده و دوچرخه‌سواران، کاهش گازهای گلخانه‌ای، افزایش میزان مطلوبیت محیطی، کاهش تاخیرات، تشویق سفرهای پیاده و دوچرخه، بهبود کیفیت هوا، افزایش میزان دسترسی افراد ناتوان و معلول، حیات‌بخشی مجدد محلات شهری را به همراه داشته باشد، که در صورت اجرای آن دستیابی به محیط شهری مطلوب زندگی با کیفیت های زیستی بالا، که شهروندان به راحتی در آن زندگی کنند، امکان‌پذیر به نظر می‌رسد و بدین ترتیب اجتماعات بهتری برای مردم به منظور زندگی، کار و خرید و گذران اوقات فراغت خلق خواهد شد.
خیابان‌های کامل خیابان‌هایی هستند که افراد پیاده، دوچرخه سواران و اتومبیل‌ها را در کنار یکدیگر جای می‌دهند و شبکه‌های حمل‌ونقل چند شیوه‌ای خلق می‌کنند. خیابان‌های کامل، خیابان‌هایی برای همه می‌باشند. آنها برای توانمندسازی دسترسی ایمن برای تمامی کاربران خیابان طراحی و اجرا شده‌اند. افراد پیاده، دوچرخه سواران، موتورسواران و رانندگان در تمامی گروه های سنی و با هر نوع توانایی باید بتوانند در طول و عرض خیابان کامل با امنیت کامل حرکت کنند. یک خیابان کامل شامل پیاده‌روهای ایمن و ممتد، مسیرهای ویژه دوچرخه، مسیرهای ویژه اتوبوس، ایستگاه های راحت و قابل دسترس حمل‌ونقل عمومی، فرصت‌های رفت و آمد مکرر و ایمن، فضاهای میانی وسط خیابان (رفیوژها)، راهنماها و اخطارهایی برای افراد پیاده و… است. خیابان‌های کامل امنیت و ایمنی را ارتقا می‌بخشند، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری را به منظور ارتقای سلامتی تشویق می‌کنند، می توانند هزینه‌های حمل‌ونقل را کاهش دهند و اجتماعات قویتری را پرورش می‌دهد.

Complete-Stree5t-Elnaz-Naseri

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *