کارآفرینی برای ساکنان حاشیه: کاری از موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار

از آنجا که بیکاری و درآمد پایین یکی از اصلی‌ترین مشکلات ساکنان محروم محلات حاشیه است و هزینه ایجاد اشتغال در حوزه‌های دیگر نیز بسیار بالاست، لذا حرکت در راستای ایجاد مرکز مهارت آموزی زنان سرپرست خانوار و دختران عضو گروه‌های آسیب‌پذر با محوریت آموزش و توسعه صنایع دستی محلی می‌تواند بستر لازم برای ایجاد اشتغال را در این مناطق فراهم نماید. پروژه زیر از جمله تلاش‌های موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار در راستای رسالت و ماموریت خود برای ایجاد تغییر در سکونتگاه‌های فقیرنشین است که بر توانمندسازی فعالان و کمک به گسترش بازارهای فروش تاکید دارد….

پروژه کارآفرینی و صنایع دستی با تاکید بر آموزش زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست و دختران جوان ساکن محلات حاشیه سنندج

photo_2016-06-19_15-20-26

“خانه ایرانی” سرپناهی برای ساکنان مناطق فرودست

کاری از جمعیت امام علی(ع)

گزارشی که در اینجا می‌خوانید معرفی تلاش 9 ساله “جمعیت امام علی(ع)” در قالب طرح “خانه ایرانی” برای ارتقای کیفیت زندگی کودکانی است که در محله‌های فرودست کشورمان زندگی می‌کنند. تلاشی برای تغییر شرایط نامطلوب بهداشتی، آموزشی و اخلاقی زندگی کودکان و خانواده‌های ساکن مناطق محروم. “خانه ایرانی” نه تنها سرپناهی پایدار برای خانواده‌های آسیب‌پذیر جامعه است، بلکه منبع الهام فرهنگ ایرانی برای کودکان نیز به شمار می‌رود.

در بخشی از این طرح آمده است: ” ……چشم انداز ما ایجاد جامعه بین‌المللی سالم مبتنی بر حقوق بشر، فرصت‌های برابر، عدالت و صداقت با تمرکز بر نیازهای کودکان محروم و در خطر و توانمندسازی زنان است……”

Iranian House

“ساکنان خیابان پروین”

کاری از اندیشه انسانشهر

آنچه در این مطلب خواهید خواند تلاش موسسه مردم‌نهاد اندیشه انسانشهر برای حل مساله‌  “جمع‌آوری زباله” در کوچه‌ای به نام پروین در تهران با کمک ساکنان آن است. تغییر شرایطی که در ابتدا ساده می‌نماید اما به مرور پیچیدگی آن مشخص می‌شود….

بخشی از این گزارش:

“….چه آن همسایه‌ای که در جلسات شرکت می‌کند و نظرش را می‌گوید، چه آن همسایه‌ای که نمی‌آید و نظراتش ناشنیده می‌ماند. چه همسایه‌ای که زباله‌اش را مسئولانه دفع می‌کند  و چه آن همسایه‌ای که زباله‌اش را بی‌محابا در کوچه رها می‌کند و با بی‌تفاوتی از کنار کوهی از زباله می‌گذرد، چه همسایه‌ای که بخاطر منفعت شخصی منافع جمعی را نادیده می‌گیرد…. همه و همه به نوعی در شکل‌گیری و نحوه حل این مشکل موثر هستند……..

Untitled-1